Instalman  Profesjonalna Firma Instalacyjna

 
  Strona
główna
Opinie
Klientów
Zarządzanie
Projektem
Wentylacja
Klimatyzacja
Alarm, Domofon
P-Poż
Inst. CO i WU Instalacje Elektryczne Pozostałe
Instalacje
Cenniki
Dokumenty
Kontakt  
     
 

Zdrowie i komfort

 
     
 

 

 

 
     
 

Powietrze jakim oddychamy, decyduje o naszym zdrowiu, energii życiowej i komforcie. "Dobre" powietrze może być naszym sprzymierzeńcem w walce o długowieczność. Zła jego jakość może mieć szereg negatywnych konsekwencji, na braku energii życiowej począwszy, a na różnego rodzaju schorzeniach skończywszy. A jakość powietrza w pomieszczeniach, w których mieszkamy nie polepszyła się w ostatnich latach pomimo niekwestionowanego postępu techniki.

Współczesne domy różnią się znacznie od tych budowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. W większości przypadków, domy naszych dziadków zapewniały lepszą wentylację niż wiele gotowych projektów domów z ostatnich lat. Stare budynki wymieniały powietrze z otoczeniem w sposób naturalny tj. przez nieszczelne okna i drzwi oraz z pomocą pieca, który wymaga dużych ilości powietrza do spalania drewna lub węgla (kilka-kilkanaście m3 powietrza na kilogram drewna).

W porównaniu z nimi dzisiejsze budynki są niemal hermetyczne. Zastosowanie folii paroizolacyjnych, uszczelki w oknach i drzwiach oraz centralne ogrzewanie z własnym dopływem powietrza z zewnątrz, niemal wyeliminowały napływ świeżego powietrza z zewnątrz. Naturalna wentylacja grawitacyjna w takich warunkach niemalże nie działa, a nieliczne wentylatory w łazienkach i kuchniach pozwalają jedynie ograniczyć wilgotność/zapachy w pomieszczeniach, gdzie są zainstalowane.

Wszystko to powoduje, że  często oddychamy  "zużytym" powietrzem, którego jakość jest tym gorsza, im dłużej nie miesza się ono ze świeżym powietrzem z zewnątrz. Różnego rodzaju zanieczyszczenia kumulują się w powietrzu domów, z których energooszczędności jesteśmy tak dumni. Nasze "termosy" gromadzą więc dwutlenek węgla, substancje lotne wydzielane przez sprzęt elektronicznych i różnego rodzaju plastiki, formaldehyd (z mebli), kurz, zarodniki, drobnoustroje, a może nawet rakotwórczy gaz radon.

Wytycznych co do wymaganej wentylacji jest wiele - 15m3/godz na osobę to absolutne minimum, które zapewnia rozsądne stężenie CO2. Rozrzedzanie substancji emitowanych wewnątrz budynku zależy od jego kubatury i z zasady daje wyższe wartości (np. polskie przepisy budowlane mówią o dwóch wymianach powietrza na godzinę, co przy kubaturze domu jednorodzinnego np. 400m3 wymaga wentylacji na poziomie 800m3/godz. W okresie zimowym, oznacza to całkowicie nieakceptowane obciążenie cieplne powyżej 12 kW (wilg. zewn. 40%, temp. zewn: -10 st. C) tylko do ogrzania powietrza do temperatury pokojowej. Zastosowanie rekuperatora jest niezbędne, jeżeli chcemy mieszkać w domu, który jednocześnie jest energooszczędny i zdrowy.

 
 
 

 
     
 

 
     
 

 
     
 

 
     
 

Copyright Instalman